Česky English

Záchranářský seminář Malacky 22. - 23. 3. 2013

V pátek jsme vyrazili směr základna HaZZ Malacky, bývalá vojenská kasárna.

První akce s HaZZ byla naplánována hned na páteční noc. Z naší brigády jsme byli vysláni my s Jimem na noční nasazení.  Bohužel ze strany pořadatelů nebyla akce úplně dokonalá, nefungovaly vysílačky, ale i tak to byla cenná zkušenost.  Transport na místo zásahu na korbě čtyřkolky, kdy si pan hasič vůbec nebral servítky a jel, jako by šlo opravdu o životy, zvládl Jim na jedničku. Na dvě sutiny byly nasazeny čtyři týmy. Na každou dva psovodi se psy.  S Jimovou odvedenou prací jsem byla spokojená. V rámci možností předvedl slušný výkon. Pohřešovanou osobu našel, označil a na druhý pokus se už nenechal vystrašit přibíhajícími novináři. Ostatně udělat si pořádek s novináři je potřeba i při praktických nasazeních.

Sobotní den byl ve znamení teorie ohledně nejen sutinového vyhledávání, značení INSARAG při hromadných neštěstích a spoustou dalších informací, které pro mě byly spíše opakováním už známých věcí. Ale jsem za to ráda. Pozdní odpoledne jsme trávili na sutině spolu s kolegy ze Žiliny a Pardubic.

Nedělní dopoledne jsme strávili při prohledávání budovy. Průzkum budov s rozbitými okny je pro psa vždy velmi těžký. Dohledat figuranta, případně nejsilnější zdroj pachu je pro něj velmi obtížné, protože v místnostech protahuje průvan všemi směry. I když pes značí nejsilnější zdroj pachu, může být klidně i na opačné straně místnosti (zvlášť, pokud je figurant ve tmě a v horním úkrytu). Potom nastupuje psovod, aby svému psu pomohl, vyhodnotil situaci a někdy i sám označil místo nálezu figuranta, psa k němu poslal, aby mohl být pes za svůj výkon náležitě odměněn.

Za fotky děkuji Petru Meduňovi.

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 


 
TOPlist
 
 
tvorba www stránek pro chovatele www.moonbarks.cz